Gabinet rehabilitacyjny Podstawka - zrobimy wszystko, żebyś wyszedł od nas sprawniejszy

tel. 22 671 86 20

FIZJOTERAPIA KLASYCZNA – FIZYKOTERAPIA
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ »KOMPUTEROWY DRENAŻ LIMFATYCZNY

W układzie krążenia przepływają dwa typy płynów: krew i limfa. Krew, serce i naczynia krwionośne tworzą układ sercowo-naczyniowy. Limfa, węzły chłonne oraz naczynia limfatyczne stanowią układ limfatyczny. Drenaż limfatyczny wykorzystuje znajomość anatomii i fizjologii ludzkiego układu krążenia, stymulując aktywność przewodów limfatycznych, przepłw limfy przez naczynia limfatyczne i przyspieszenie metabolizmu w tkankach.
Masaż danej okolicy odbywa się poprzez uciskanie przez wypełniające się sprężonym powietrzem komory specjalnych mankietów we wcześniej zaprogramowanych odstępach czasowych. Powstają rytmiczne fale uciskowe. Taki masaż przynosi ulgę w masowanych kończynach i jest skuteczną metodą w leczeniu wielu schorzeń. Znajduje zastosowanie także w medycynie estetycznej.

Wskazania do stosowania masażu limfatycznego:

w leczeniu:
- niewydolność żylna
- choroba niedokrwienia kończyn dolnych
- sinica kończyn
- przewlekłe obrzęki
- otyłość

w estetyce:
- obrzęk tłuszczowy
- zespół ciężkich nóg
- poprawa odżywienia skóry
- cellulit
- opieka po zabiegu liposukcji

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wspomagają i utrwalają efekty terapii prowadzonej przy pomocy fali uderzeniowej.
 


ELEKTROLECZNICTWO

1. Prądy "DD"
Prądy diadynamiczne (sześć rodzajów: MF, DF, CP, LP, RS, MM) są to prądy impulsowe o niskiej częstotliwości i charakteryzują się działaniem dynamogennym, to znaczy: przenikaniem w głąb tkanek. Ten czynnik ma właściwości wzbudzania względnie zwiększania pobudliwości, a więc przywracania tkankom ich normalnego, fizjologicznego dynamizmu (siły i napięcia). Podczas zabiegu w krótkim czasie kilkakrotnie zmieniamy rodzaj prądu . Działanie prądów DD, w zależności od ich rodzaju, polega na przekrwieniu, efekcie przeciwbólowym, zmniejszeniu napięcia lub stymulacji mięśni. Jest to działanie miejscowe i stosunkowo płytkie.

Zastosowanie:
- w przewlekłych stanach bólowych, nerwobólach i mięśniobólach
- w stanach pourazowych z obrzękiem
- w zesztywnieniu stawów
- w stymulacji mięśni w niedowładach wiotkich
- przy zwiększonym napięciu mięśni gładkich

2. Interferencje
Prądy interferencyjne (Nemeca) są to prądy średniej częstotliwości, skrzyżowane. Zasada działania polega na wprowadzeniu do tkanek 2 obwodów prądów zmiennych o średniej częstotliwości: 1 obwód - 4000 Hz, i 2 obwód - 4100 Hz. W miejscu nałożenia prądów wytwarza się nierównomierne pole elektryczne obejmujące stosunkowo duży obszar ciała Prądy interferencyjne przenikają głęboko w tkanki, nie powodując spadku napięcia przy przechodzeniu przez skórę. Łagodzą ból , zwiększają ukrwienie, usprawniają przewodnictwo nerwowe nerwów ruchowych oraz podwyższają próg czucia nerwów czuciowych.

Zastosowanie:
- przy skręceniach, zwichnięciach i złamaniach
- przy naciągnięciu mięśni i mięśniobólach
- w zwichnięciu stawu biodrowego i zmianach zwyrodnieniowych
- w dyskopatii i rwie kulszowej
- w ZZSK
- w zapaleniu okołostawowym stawu barkowego
- w wylewach, krwiakach i zapaleniu okołostawowym stawu barkowego

3. Jonoforeza
Jonoforeza jest to zabieg polegający na wprowadzeniu leków przez skórę lub śluzówkę za pomocą prądu stałego. W zabiegu jonoforezy wykorzystujemy działanie prądu tak jak podczas zabiegu galwanizacji i działanie leków przenikających do tkanek. Jony leków nie docierają do elektrody zamykającej obwód, lecz tracą swoje ładunki na otoczkach i błonach komórkowych. W czasie od 24 do 48 godzin utrzymują swoje koncentracje i przenikają głębiej, docierając drogą krążenia do zmienionych chorobowo tkanek.

Zastosowanie:
- przeciwzapalnie, odczulająco - jon wapnia
- bakteriobójczo, aseptycznie - jony metali
- znieczulająco, przeciwbólowo - jon lignokainy
- zmiękczająco na tkankę łączną (blizny) - jon jodu
- w chorobach reumatycznych - jon salicylu

4. Elektrostymulacje
W zabiegu elektrostymulacji stosujemy prądy małej częstotliwości złożone z impulsów o różnym przebiegu i częstotliwości , których parametry możemy dowolnie regulować i dowolną ilość razy powtórzyć. Cechą tych prądów jest zdolność wywoływania w czasie ich przepływu skurczów mięśni szkieletowych. Celem zabiegu jest pośrednie pobudzenie w wyniku stymulacji właściwego nerwu i bezpośrednie pobudzenia mięśnia .

Zastosowanie:
- zapobieganie zanikom odnerwionych mięśni
- odbudowa upośledzonych mięśni np. po porażeniach lub po zdjęciu opatrunku
 


LASEROTERAPIA

Biostymulacja laserowa jest to proces przyspieszania lub usprawniania reakcji fizjologicznych, wywołany naświetlaniem tkanek przez promień laserowy. W laserze światło jest zebrane w jedną wiązkę. Wzbudzone fotony emitują energię w sposób niezależny na poziomie atomu, przemieszczając elektrony na jego orbitach. To zjawisko nazywamy "pompowaniem optycznym". Promieniowanie lasera wywołuje fizjologiczne odruchy układu naczyniowego skóry, co poprawia jej ukrwienie i pobudza procesy metaboliczne i wywołuje reakcje w narządach wewnętrznych. Ma to wpływ na zwiększenie przepływu krwi, uaktywnia działanie szpiku kostnego, podnosi stężenie adrenaliny, histaminy i serotoniny, co jest mechanizmem działania przeciwbólowego.

Zastosowanie:
- w ostrych i przewlekłych mięśniobólach różnego pochodzenia
- w chorobach zwyrodnieniowych stawów
- w urazach i przeciążeniach więzadeł stawu kolanowego
- w zespołach bólowych: "bolesnego barku", "łokcia tenisisty" i "łokcia golfisty"
- w chorobach reumatycznych
- w nerwobólach (np. nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej)
- w chorobach skóry i trudno gojących się ranach
- w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok
 


ULTRADŹWIĘKI

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości drgań wyższej niż zakres słyszalności ucha ludzkiego. Drgania przenosząc się z jednej cząsteczki na następne wywołują powstanie podłużnej fali mechanicznej, co powoduje tzw. mikromasaż tkanek. Energia mechaniczna stanowi bodziec dla układu nerwowego, powodując podwyższenie progu odczuwania bólu .Efekt cieplny zabiegu powoduje wzmożoną dyfuzję wewnątrz komórki oraz w przestrzeniach międzykomórkowych. Pod wpływem działania ultradźwięków związki koloidalne w tkankach ulegają rozbiciu na mniejsze cząsteczki, lub dochodzi do ich koagulacji. Wzrasta szybkość reakcji chemicznych i nasilają się procesy utleniania, poprawia się ukrwienie.

Zastosowanie:
- w chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa (osteofity)
- w "ostrodze piętowej"
- w stanach pourazowych: złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, naderwaniach tkanek miękkich, krwiakach
- w chorobach reumatycznych
- w chorobach neurologicznych: neuralgiach, zapaleniach nerwów
 


MAGNETOTERAPIA

Terapia pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości powoduje przemieszczanie się jonów, czego skutkiem jest hiperpolaryzacja błony komórkowej, co zwiększa wykorzystanie tlenu przez komórkę i tym samym wzmaga przemianę materii. Pole magnetyczne przenika przez wszystkie tkanki równomiernie. Zabiegi mogą być wykonywane poprzez ubranie, gips czy bandaże. Można stosować u pacjentów z endoprotezą, gdyż metal nie jest przeciwwskazaniem.

Zastosowanie:
- po świeżych złamaniach, przyspiesza formowanie kostniny
- korzystne działanie na tkankę kostną i łączną (osteoporoza)
- przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
- w chorobach naczyń
- w leczeniu różnych form bólu
 


KRIOTERAPIA

Jest to metoda leczenia polegająca na miejscowym stosowaniu niskich temperatur. W czasie trwania zabiegu ciepłota skóry może obniżyć się do -2o C i na skutek skurczu naczyń krwionośnych utrzymywać się po zabiegu przez 1 minutę. Natomiast 4 minuty po zabiegu występuje czterokrotne rozszerzenie naczyń utrzymujące się przez 2 godziny. Powoduje to wzrost stężenia tlenu i obniżenie stężenia mleczanów i histaminy. Zimno ma decydujący wpływ na zmniejszenie szybkości przewodnictwa nerwowego i obniżenie reaktywności obwodowych zakończeń czuciowo-ruchowych. Wyzwalają się duże dawki endorfin, co powoduje uśmierzenie bólu. Wykonuje się 10 zabiegów w serii.

Zastosowanie:
- po urazach, stłuczeniach, naderwaniu ścięgien
- w chorobach reumatologicznych i zwyrodnieniach
- w stanach zapalnych i obrzękach
- w nadmiernym napięciu mięśniowym i spastyce
- przy uśmierzaniu bólu i zwiększaniu zakresu ruchomości stawów
 


ELEKTROFONOFOREZA

Elektrofonoforeza  jest nową techniką z zakresu terapii łączonej. W tym zabiegu połączono tradycyjnie stosowaną jonoforezę i działanie fali ultradźwiękowej. Metoda ta umożliwia głębsze wchłanianie leku w formie żelu przez przepuszczalne warstwy skóry i tkanki podskórne. Lek jest wprowadzany poprzez specjalną sondę ultradźwiękową ( z pozłacanym wgłębieniem na umieszczenie żelu) i płaską elektrodą zamykającą obwód elektryczny. Pozwala to osiągnąć 2 do 3 razy większy zasięg penetracji leku przy znacznie zmniejszonym natężeniu prądu i natężeniu fali ultradźwiękowej, tym samym minimalizując niebezpieczeństwo powikłań. Elektrofonoforezę stosujemy w stanach bólowych i zwyrodnieniach kręgosłupa, w chorobach zapalnych stawów, przyczepów ścięgien i więzadeł, przy stłuczeniach tkanek miękkich i krwiakach.